Addendum

Group of the European People's Party (Christian Democrats)

(182 MEPs displayed)

Violent crackdown on recent protests in Iran
RC-B9-0271/2019:
Replacing motions: B9-0271/2019, B9-0272/2019, B9-0273/2019, B9-0274/2019, B9-0275/2019.


Magdalena
ADAMOWICZ
 FOR
Asim
ADEMOV
 FOR
Alexander
ALEXANDROV YORDANOV
 FOR
Álvaro
AMARO
 FOR
Pablo
ARIAS ECHEVERRÍA
 FOR
Pascal
ARIMONT
 FOR
Bartosz
ARŁUKOWICZ
 FOR
Anna-Michelle
ASIMAKOPOULOU
(none)
François-Xavier
BELLAMY
 FOR
Isabel
BENJUMEA BENJUMEA
 FOR
Hildegard
BENTELE
 (excused)
Tom
BERENDSEN
 FOR
Stefan
BERGER
 FOR
Silvio
BERLUSCONI
 (absent)
Alexander
BERNHUBER
 FOR
Vladimír
BILČÍK
 FOR
Vasile
BLAGA
 FOR
Andrea
BOCSKOR
 FOR
Ioan-Rareş
BOGDAN
(none)
Franc
BOGOVIČ
 FOR
Daniel
BUDA
 FOR
Jerzy
BUZEK
 FOR
Cristian-Silviu
BUŞOI
 (absent)
Traian
BĂSESCU
 FOR
David
CASA
 FOR
Daniel
CASPARY
 FOR
Lefteris
CHRISTOFOROU
(none)
Nathalie
COLIN-OESTERLÉ
 FOR
Maria
da Graça CARVALHO
 FOR
Arnaud
DANJEAN
 FOR
Lena
DÜPONT
 FOR
Esther
de LANGE
 (absent)
Pilar
del CASTILLO VERA
 (absent)
Andor
DELI
 FOR
Tamás
DEUTSCH
 (absent)
Geoffroy
DIDIER
 FOR
Christian
DOLESCHAL
 FOR
Herbert
DORFMANN
 FOR
Jarosław
DUDA
 FOR
Karoline
EDTSTADLER
 FOR
Christian
EHLER
 (absent)
Rosa
ESTARÀS FERRAGUT
 (absent)
Agnès
EVREN
 (absent)
Gheorghe
FALCĂ
(none)
Markus
FERBER
(none)
José Manuel
FERNANDES
 FOR
Frances
FITZGERALD
 FOR
Loucas
FOURLAS
(none)
Tomasz
FRANKOWSKI
 FOR
Cindy
FRANSSEN
 FOR
Michael
GAHLER
 FOR
José Manuel
GARCÍA-MARGALLO Y MARFIL
 FOR
Kinga
GÁL
 FOR
Jens
GIESEKE
 FOR
Sunčana
GLAVAK
(none)
Esteban
GONZÁLEZ PONS
 FOR
András
GYÜRK
 (absent)
Enikő
GYŐRI
(none)
Andrzej
HALICKI
 FOR
Christophe
HANSEN
 FOR
Mircea-Gheorghe
HAVA
 FOR
György
HÖLVÉNYI
(none)
Danuta Maria
HÜBNER
 FOR
Niclas
HERBST
 FOR
Krzysztof
HETMAN
 FOR
Balázs
HIDVÉGHI
 FOR
Monika
HOHLMEIER
 FOR
Brice
HORTEFEUX
 FOR
Peter
JAHR
 FOR
Adam
JARUBAS
(none)
Lívia
JÁRÓKA
 (absent)
Rasa
JUKNEVIČIENĖ
 (absent)
Jarosław
KALINOWSKI
 FOR
Sandra
KALNIETE
 FOR
Radan
KANEV
 FOR
Othmar
KARAS
 FOR
Ádám
KÓSA
 FOR
Manolis
KEFALOGIANNIS
 FOR
Seán
KELLY
 FOR
Arba
KOKALARI
 FOR
Ewa
KOPACZ
 FOR
Andrey
KOVATCHEV
 FOR
Andrius
KUBILIUS
 FOR
Stelios
KYMPOUROPOULOS
(none)
Georgios
KYRTSOS
 FOR
Leopoldo
LÓPEZ GIL
 FOR
Antonio
LÓPEZ-ISTÚRIZ WHITE
(none)
David
LEGA
 FOR
Jeroen
LENAERS
 FOR
Janusz
LEWANDOWSKI
 (absent)
Peter
LIESE
 FOR
Norbert
LINS
 FOR
Benoît
LUTGEN
 FOR
Aušra
MALDEIKIENĖ
 FOR
Antonius
MANDERS
 FOR
Lukas
MANDL
 FOR
Marian-Jean
MARINESCU
 FOR
Fulvio
MARTUSCIELLO
 FOR
Eva
MAYDELL
 (absent)
Liudas
MAŽYLIS
 FOR
David
McALLISTER
(none)
Mairead
McGUINNESS
 FOR
Vangelis
MEIMARAKIS
 FOR
Nuno
MELO
 FOR
Roberta
METSOLA
 FOR
Giuseppe
MILAZZO
 FOR
Francisco José
MILLÁN MON
 (excused)
Cláudia
MONTEIRO DE AGUIAR
 (absent)
Dolors
MONTSERRAT
 FOR
Nadine
MORANO
 FOR
Marlene
MORTLER
 FOR
Dan-Ştefan
MOTREANU
 FOR
Siegfried
MUREŞAN
 FOR
Angelika
NIEBLER
 FOR
Luděk
NIEDERMAYER
 FOR
Gheorghe-Vlad
NISTOR
 FOR
Ljudmila
NOVAK
(none)
Andrey
NOVAKOV
 FOR
Janina
OCHOJSKA
 (absent)
Jan
OLBRYCHT
 FOR
Aldo
PATRICIELLO
 (absent)
Kris
PEETERS
 FOR
Lídia
PEREIRA
 FOR
Markus
PIEPER
 FOR
Sirpa
PIETIKÄINEN
 FOR
Jessica
POLFJÄRD
 FOR
Peter
POLLÁK
 FOR
Stanislav
POLČÁK
 FOR
Jiří
POSPÍŠIL
 FOR
Emil
RADEV
 (absent)
Dennis
RADTKE
 FOR
Paulo
RANGEL
 FOR
Karlo
RESSLER
(none)
Massimiliano
SALINI
 FOR
Anne
SANDER
 FOR
Petri
SARVAMAA
 (absent)
Simone
SCHMIEDTBAUER
 FOR
Christine
SCHNEIDER
 FOR
Annie
SCHREIJER-PIERIK
 (absent)
Sven
SCHULZE
 (absent)
Andreas
SCHWAB
 FOR
Ralf
SEEKATZ
 FOR
Radosław
SIKORSKI
 FOR
Sven
SIMON
(none)
Sara
SKYTTEDAL
 (absent)
Tomislav
SOKOL
(none)
Maria
SPYRAKI
 FOR
József
SZÁJER
 FOR
Antonio
TAJANI
 FOR
Edina
TÓTH
 FOR
Barbara
THALER
 FOR
Róża
THUN UND HOHENSTEIN
 FOR
Tomas
TOBÉ
 FOR
Eugen
TOMAC
 FOR
Romana
TOMC
 FOR
László
TRÓCSÁNYI
 (absent)
Inese
VAIDERE
 (absent)
Peter
van DALEN
 FOR
Sabine
VERHEYEN
 FOR
Loránt
VINCZE
 FOR
Henna
VIRKKUNEN
 FOR
Axel
VOSS
 (absent)
Elissavet
VOZEMBERG-VRIONIDI
 (absent)
Maria
WALSH
 FOR
Marion
WALSMANN
 FOR
Jörgen
WARBORN
 (absent)
Manfred
WEBER
 (absent)
Pernille
WEISS
 FOR
Rainer
WIELAND
 FOR
Michal
WIEZIK
 FOR
Iuliu
WINKLER
 FOR
Angelika
WINZIG
 FOR
Isabel
WISELER-LIMA
 FOR
Theodoros
ZAGORAKIS
(none)
Javier
ZARZALEJOS
 FOR
Tomáš
ZDECHOVSKÝ
 FOR
Juan Ignacio
ZOIDO ÁLVAREZ
 FOR
Željana
ZOVKO
 FOR
Milan
ZVER
 FOR
Elżbieta Katarzyna
ŁUKACIJEWSKA
 FOR
Michaela
ŠOJDROVÁ
 FOR
Ivan
ŠTEFANEC
 FOR